Jak se vyrovnat s úzkostí spojenou s výkonem

07.07.2023

Jakmile ukončíte životní etapu s narcistickým partnerem, nezůstávejte příliš dlouho v rozkladu a podnikněte výpravu za svým novým životem. Začněte si dávat malé cíle. Neplánujte maraton bez tréninku. 

Přibližně do 30-ti dnů se z rituálů a malých cílů stane návyk. Teprve potom opatrně zvyšujte. Když navýšení nebudete zvládat, v pohodě se vraťte k půdnímu rozsahu, nic se neděje, zkusíte to později. Ale nikdy nepřestávejte – za žádnou cenu se nevzdávejte!

Nastavte si harmonogram malých cílů a důsledně jej dodržujte. Každý den začněte osobními rituály a dodržujte je. Obdobně tak, jako každý večer, než půjdete spát.

Dodržujte pravidelnost a odpovědnost k běžným stereotypům. Radujte se ze splnění malých cílů každý den (např. 10 kliků, 10 tahů štětcem, 10 slovíček cizího jazyka, 10 stran přečtené knihy apod.). Jen tak pro pořádek si opatřete "To Do list" a mějte jej neustále na očích. Každý splněný cíl výrazně přeškrtněte.

Je pravděpodobné, že snadněji splníte krátkodobé a malé cíle. Nesplněním velkého cíle se dostanete k dalšímu stresu a můžete se propadnout do pocitů osobního selhání (následně syndromu podvodníka).

A jak na to, když byste toho chtěli tolik zvládnout, ale nedaří se vůbec nic? S vírou v sebe a v sebe-disciplínu. Mějte spíš nižší, než vyšší rozpracovanost. Nastavte si minutku na vaření po 10 minutách. Začněte tím, že za 10 minut vstanu a půjdu to a to udělat. Potom opravdu běžte a věnujte se činnosti opět 10 minut. Potom znovu 10 minut pauza a po jejím uplynutí mohu pokračovat anebo přejít na jinou činnost. Nemělo by se překračovat pravidlo 3 (1činnosti + 1pauza + 1činnost). Tedy kombinace maximálně 3 činností v 10-ti minutových intervalech.

Jste-li povinnostmi natolik vytíženi, že vám prakticky nezbývá čas pro sebe, pokuste se zatuhlost tohoto návyku přerušit pravidelným rituálem. Naplánujte si 10 minut třikrát denně pro sebe. Nejste obětí povinností a 30 minut každý den vás naučí pravidlu, že i když se jedná o půl hodiny, nestane se vůbec nic. Je to volba překonávání vnitřních zábran a odvaha se postavit pocitu, že bez vás nebude nic fungovat. Odpoutejte se od nudných stereotypů k radosti v autentické bezprostřednosti.

Dobrým pomocníkem na cestě ke změnám je změna prostředí. Může se jednat o razantní změny, jako bydliště anebo zaměstnání. Ale i o kroky v podobě drobných stavebních úprav, obnovení nábytku a jeho rozmístění, vybudování zimní zahrady, přeřazení na jiné pracoviště anebo pořízení si domácího mazlíčka. Velmi dobrým pomocníkem je také fyzická aktivita nebo kreativní činnosti.

Tvořte cokoliv, co vás podpoří v tom, abyste ještě snadněji mohli udělat za svou negativní minulostí tlustou čáru a mohli začít znovu a jinak.

V každém případě budete muset odstranit vzpomínky na společnou minulost a posílit svou současnost o elán a nadšení z čehokoliv nového. Svou minulost sice nevymažete, ale nemusíte si jí s sebou brát do přítomnosti.

(Když se začnete nudit nebo cítit stav NIC, pravděpodobně budete padat do minulosti. Jakmile si ponecháte jakoukoliv věc jako vzpomínku na ex-partnera, budete se vždycky vracet zpátky. Narcisté si s oblibou u vás něco zapomenou, aby měli důvod se k vám vrátit. Doporučuji nepřistupovat na tuto obvyklou hru. Udělejte si nějaký rituál a tuto etapu vašeho života definitivně ukončete.).

A hlavně přijměte fakt, že vyhledat odbornou pomoc není žádná hanba, není to žádná prohra, nejste někdo, kdo by se měl cítit méněcenně nebo nestabilně. Naopak, jsou to první kroky na cestě k novému bytí se zkušenostmi, které jsou jedinečné a činí vás podstatně silnější osobností, než jste byli dřív a než na co jste byli zvyklí! Všechno co ode dneška vytvoříte, tvoříte jen a pouze sami pro sebe a pro svou vlastní budoucnost!


stáhněte si své články v .pdf

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového

Narcismus je povahový rys sebelásky, který lze nalézt mezi jednotlivci všech prostředí, náboženství, kultur a systémů víry. Není specifický pro žádné konkrétní náboženství.